Podstawy

Paraletki jakie wybrać ?

Jakie paraletki wybrac

Paraletki jakie wybrać?

„Paraletki jakie wybrać?”  to pytanie pojawia się bardzo często, szczególnie u osób, które do tej pory nie miały jeszcze do czynienia z tym rodzajem sprzętu bądź dopiero chcą zacząć swoją przygodę z kalisteniką. Skoro zacząłeś czytać ten artykuł zakładam, że również potrzebujesz poznać odpowiedź na to nurtujące pytanie. Nie mogliście lepiej trafić, obiecuję, że po tej lekturze będziesz wiedzieć o nich praktycznie wszytko. Poniżej spis treści.

  1. Co to są paraletki i do czego się ich używa?
  2. Do jakich ćwiczeń mogę używać paraletek
  3. Na co zwrócić uwagę wybierając paraletki dla siebie
    1. Średnica części chwytnej
    2. Paraletki metalowe czy drewniane
    3. Wysokość i długość całkowita paraletek
    4. Jakość i funkcjonalność

 

Co to są paraletki i do czego się ich używa

Paraletki są sprzętem sportowych, składają się z dwóch poręczy. Ze względu na budowę i sposób użytkowania są bardzo podobne do poręczy gimnastycznych, poręczy do dipów oraz uchwytów do pompek. Są przyrządem dosyć uniwersalnym, ponieważ oba elementy są od siebie niezależne, co pozwala na dopasowanie ich rozstawu do budowy ciała i różnych wariantów ćwiczeń.

Jeżeli chodzi o budowę, to schemat jest prosty. Poręcz chwytna obsadzona jest na dwóch podstawach, tak aby znajdowała się w określonej odległości od podłoża. Paraletki są zawsze dostępne w postaci kompletu – czyli dwóch sztuk.

3 rodzaje paraletek

fot. uncontrol.pl / 3 rodzaje paraletek marki uncontrol

Do jakich ćwiczeń – jakie paraletki wybrać?

Mnogość ćwiczeń jakie możesz wykonywać na paraletkach jest niepoliczalna, od zwykłych pushupów czyli zwykłych pompek, po bardzo wymagające figury kalisteniczne. Warto wspomnieć też o tym, że paraletki są relatywnie małe i kompaktowe, dlatego świetnie nadają się do twojej domowej siłowni. Łatwo jest je również transportować, wystarczy zapakować je do torby sportowej i pójść na trening w plenerze, na świeżym powietrzu.

Od czego więc należy zacząć i czym się kierować przy wyborze paraletek? Przede wszystkim należy postawić sobie pytanie: Jakie ćwiczenia mnie interesują?

Oto kilka odpowiedzi na to pytanie, być może któreś dopasujesz do siebie.

  • Chcę używać paraletek do robienia popularnych pompek (push ups).
  • Chciałbym nauczyć się stania na rękach (handstand), a widziałem/am, że dużo ludzi ich właśnie do tego używa.
  • Jestem zajarany/a kalisteniką i street workoutem, zobaczyłem/am kilka filmików, na których ludzie wykonują niewyobrażalne elementy takie jak np. full planche push ups.
  • Od jakiegoś czasu trenuję z masą własnego ciała, chciałbym/abym urozmaicić trening i wykorzystać paraletki.
Paraletki i straddle planche

fot. dydziu_freestyleathlete / Straddle Planche na paraletkach

Na co zwrócić uwagę wybierając paraletki dla siebie

Jest kilka ważnych aspektów, które należy brać pod uwagę wybierając paraletki.

Średnica części chwytnej

Jedną z najważniejszych rzeczy jest średnica części chwytnej czyli drążka. Średnica poręczy musi być taka, żeby można ją było dobrze chwytać. Taka, żeby chwyt był pewny i komfortowy. Jeżeli wybierzemy drążek o zbyt małej średnicy,podczas ćwiczeń będziemy odczuwać dyskomfort a nawet ból przez wbijanie się go w naszą dłoń. Znów zbyt duża średnica drążka sprawi, że będziemy odczuwać niepewny chwyt, co prowadzi do tego, że nie wykorzystamy w pełni jego potencjału.

[su_box title=”Radzimy !” style=”bubbles”]Optymalna średnica części chwytnej, czyli drążka paraletek to 38mm +/- 2mm. Dla mężczyzn zalecany przedział górny(38-40mm), ze względu na większą budowę dłoni, natomiast dla kobiet przedział dolny (36-38mm).[/su_box]

Paraletki metalowe czy drewniane?

Kolejne pytanie, które wynika z tego podstawowego brzmi „paraletki metalowe czy drewniane?”

Na rynku ciężko znaleźć metalowy odpowiednik paraletek, którego średnica części chwytnej (drążka) jest zbliżona do tej drewnianej, zazwyczaj jest znacznie mniejsza. Odnosząc się do tego o czym wspomniałem w poprzednim rozdziale, przekłada się to na dyskomfort podczas ćwiczeń.

Kolejny aspekt, który należy poruszyć to odczucie dotyku podczas chwytu. Chwytając drążek drewniany doznajemy większego komfortu dotyku, niż w przypadku zimnego metalu. Jest to jednak ocena subiektywna, być może nie każdemu takie niuanse będą robić różnicę, ale jednak drobne  detale w perspektywie czasu zmieniają wiele.

Wysokość i długość całkowita paraletek

Dość istotne jest również umiejscowienie drążka chwytnego nad poziomem zero (czyli styczności podstaw paraletek z podłożem). Im drążek jest wyżej, tym łatwiej jest wykonywać różne figury gimnastyczne. Głównie w tym przypadku chodzi o możliwość łatwego  przenoszenia nóg np. z pozycji L-Sit do Handstanda. Sprawdza się to też w przypadku pogłębionego zakresu ruchu np. niższe zejście w klasycznych pompkach (push upach).

Kolejny parametr to długość całkowita paraletek. W tym momencie należy wrócić do początku i odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będziemy ich używać?

Jeżeli tylko do treningu klasycznych pompek z pogłębionym zakresem ruchu, to wystarczą nam w zupełności krótkie paraletki. Mówiąc „krótkie” to ok 30 cm długości całkowitej. Na nich również będziemy mieć możliwość wykonywać figury kalisteniczne, jak np. L-sit, hand stand nawet planche.

W przypadku nauki stania na rękach, w momencie gdy ćwiczymy na dłuższych paraletkach mamy możliwość przeniesienia dłoni o jakąś odległość w celu zachowania równowagi. Generalnie dłuższe paraletkistabilniejsze i lepiej jest na nich trenować elementy wymagające stosunkowo dużej siły i doświadczenia. Długie paraletki zaczynają się od 50cm długości całkowitej.

Jeżeli jesteśmy już przy rozmiarach to dosyć istotnym elementem jest możliwość ich przechowywania. W momencie, gdy mieszkamy w małym mieszkaniu np. kawalerka, w której liczy się każdy metr, należy zastanowić się nad wyborem krótszych paraletek. Zajmują zdecydowanie mniej miejsca.

Lubisz trenować w różnych miejscach, nie tylko w domowym zaciszu? Place Street Workoutowe, siłownie lub inne miejsca plenerowe? Cenisz sobie swobodę i kompaktowość? Krótsze paraletki prawdopodobnie będą lepsze, łatwo zapakujesz je w torbę sportową lub plecak i możesz ruszać na trening.

Jakość i funkcjonalność

Na jakie detale jeszcze zwracać uwagę?

Generalnie na jakość ogólną. Trwałość, estetykę oraz z jakich materiałów zostały stworzone. Zalecane jest, żeby część chwytna -czyli drążek- był bukowy. Jest to stosunkowo twarde i wytrzymałe drewno. Wykorzystywane jest w profesjonalnych przyrządach gimnastycznych. Jest gładkie i przyjemne w dotyku.

Podkładki antypoślizgowe – czy są one niezbędne? Większość rzeczy wskazuję, że tak! Przede wszystkim sprawdzają się, jeżeli trenujemy na dosyć śliskich podłożach np. płytki. W przypadku treningu na panelach, podkładki zapewniają nie tylko zabezpieczenie przed przesuwaniem i ślizganiem, ale zabezpieczają podłoże przed uszkodzeniem lub porysowaniem.

Warto również wspomnieć o walorach estetycznych. Jeżeli przez dłuższy czas do treningu wykorzystujemy paraletki wykonane z surowego drewna (niezabezpieczone żadnym środkiem) poprzez pot, który znajduje się na naszych dłoniach, na drążkach mogą pojawić się ciemniejsze plamy. Oczywiście nie wpływa to na osłabienie konstrukcji, a jedynie na walory estetyczne.

Na rynku pojawiają się również paraletki, które są na to zdarzenie zabezpieczone. Pokrywane są specjalnym lakierem, który eliminuje ten problem. Takie paraletki znajdziesz w naszej ofercie. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu będziecie znali odpowiedź na pytanie: Jakie paraletki wybrać?

 

[su_divider]

Źródło:

Zdjęcia:
uncontrol.pl
dydziu_photography

author-avatar

O Emil

Zajarany treningiem kalistenicznym i wszelkimi jego odmianami.

Jedna odpowiedź do “Paraletki jakie wybrać ?

  1. Volverin9552 pisze:

    W końcu artykuł który dał mi sporo odpowiedzi na moje pytania 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *